Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Na co zwracać uwagę kupując kosmetyki?@pixabay.com
Piękna skóra i lśniące, gęste włosy, właśnie to proponują ci producenci kosmetyków. Łatwo jednak przekonać się, czy mówią oni prawdę. Skład każdego produktu musi być wg prawa Unii Europejskiej zadeklarowany w nazewnictwie INCI ( Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Lista składników (INCI), która została ustalona przez Unię Europejską w 1997 roku powinna znajdować się na opakowaniu każdego kosmetyku lub na ulotce do niego dołączonej. Zapisana jest ona w kolejności od największej zawartości procentowej składnika do najmniejszej.
Jednak najistotniejsze jest, czy wiesz na co powinnaś zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyków. Czy obdarowywana przez ciebie osoba nie ma alergii i jakiego rodzaju kosmetyków najczęsciej używa. Jest to bardzo istotne, aby nie narazić jej na szkodliwe działanie związków chemicznych. Przed wybraniem się na zakupy może warto zasięgnąć porady w gabinecie kosmetycznym, gdzie dowiesz się jaki kosmetyk wybrać.
Bardzo często na etykietach preparatów kosmetycznych pojawiają się łacińskie i angielskie nazwy, a ponadto często stosowany jest bardzo drobny druk, dlatego rozszyfrowanie składu wymaga dużego samozaparcia. Jednak warto to zrobić i starać się zwracać uwagę na skład kosmetyku, a nie tylko na piękne opakowania czy hasła reklamowe. Ponadto warto zwrócić uwagę czy wybierany przez ciebie preparat posiada certyfikaty.
Zdarza się, iż na opakowaniu nie ma informacji o składzie procentowym wymienionych surowców, a stanowią one bazę kosmetyku. Wiele nazw jest ci nieznanych, jednakże w czasach internetu nie jest to dużym problemem. Ważne jest jednak, aby korzystać z rzetelnych źródeł i próbować znaleźć takie, które są potwierdzone badaniami naukowymi. Zdarza się jednak, że na jednej stronie internetowej możesz przeczytać bardzo negatywne opinie o jakimś składniku, a na innej wręcz odwrotnie. Dlatego też doboru preparatu nie powinnaś uzależniać wyłącznie od jednej opinii. Kieruj się także rozsądkiem i gdy wybucha szum medialny wokół jakiegoś składnika lub preparatu, przyjrzyj się temu dokładnie. Często się zdarza, że po lawinie oskarżeń stary kosmetyk zastępuje się nowym w zmienionym składzie, ale czy na pewno jest on mniej szkodliwy?
Z telewizji, prasy, radia czy Internetu jesteś zarzucana informacjami o coraz to nowych „odkryciach” w dziedzinie kosmetologii. Wszystko to co nowe jest zachwalane jako lepsze od tego co było wcześniej. Jeśli bezmyślnie ulegniesz takim zapewnieniom, prezent może zamienić się w "niedźwiedzią przysługę"
Zwróć uwagę, aby nie kupić przeterminowanego produktu. Jeśli trudno na opakowaniu doszukać się daty, zapytaj sprzedawcę. W przypadku niektórych kosmetyków data użyteczności liczona jest od momentu jego otwarcia. Jeśli sprzedawca nie będzie w stanie wskazać daty, lepiej już zrezygnować z produktu, niż kupić przeterminowany.
Oprócz czytania składu chemicznego kosmetyku, warto abyś zwróciła uwagę na znajdujące się na nim symbole graficzne. Wskazują one na długość terminu ważności, sposób badań nad kosmetykiem Także informują o jego wpływie na środowisko oraz o surowcach użytych do jego produkcji. Na przykład, dzięki znakowi graficznemu króliczka wiesz, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach.
Istnieje przekonanie wśród wielu kobiet, że cena odpowiada jakości kosmetyku. Jednak nie zawsze tak jest. Oczywiście wyższa cena może świadczyć o zastosowaniu lepszych surowców, lecz zbyt wygórowane ceny mogą być podyktowane innymi czynnikami, niż działanie na skórę. Często o cenie decyduje marka, zapach lub opakowanie. Jednak żaden z tych elementów nie ma wpływu na skuteczność preparatu. Warto więc dokonywać porównania kosmetyków o tym działaniu i wybrać te, które faktycznie są lepsze, ale pod względem skuteczności. Największe zainteresowanie wzbudzają kosmetyki przeciwzmarszczkowe, gdyż każda z nas chciałaby być wiecznie młoda. Ale czy jest to możliwe? Istnieje wiele mitów na ten temat, jak na przykład to, że nawilżające kremy usuwają zmarszczki, a tak naprawdę, zmniejszają one jedynie ich widoczność.
Szukanie informacji na temat składu i danych surowców może czasem przysporzyć sporo trudności. Jednakże czy nie warto tego zrobić, aby prezent był naprawdę udany? Jednak na to pytanie każda z nas musi odpowiedzieć sobie sama.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.